Jak nosić szalik, aby dobrze prezentować się jesienią i zimą?

Jak nosić szalik? To pytanie zadaje sobie wiele osób wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Czapki, rękawiczki i właśnie szale różnego rodzaju stają się wówczas koniecznością. Jednak w ciężkim i ciepłym okryciu wierzchnim prezentować się można naprawdę dobrze. Jak to zrobić? Jak stylizować szalik na co dzień?

Jak nosić szalik do kurtki lub płaszcza?

Przede wszystkim szalik ma za zadanie zapewnić komfort cieplny w okolicach szyi oraz karku. Jednak wcale nie musi być on nudny, a wręcz przeciwnie. Do wyboru jest bowiem wiele wzorów, kolorów czy faktur. Szaliki są też produkowane z materiałów różnego typu. Mają dość zróżnicowane kształty.

Kluczem do sukcesu jest wybranie szalika pasującego do fasonu i kolorystyki kurtki lub płaszcza. Do eleganckiego okrycia wierzchniego o klasycznym kroju pasować będzie na pewno gładki szal w stonowanym kolorze. Do trencza lepiej wybrać apaszkę jedwabną lub satynową. Z kolei wełniany płaszcz najlepiej prezentować się będzie połączony z grubym szalikiem.

Jeśli kurtka lub płaszcz są utrzymane w stonowanej kolorystyce (brązy, granaty, szarości), szalik może mieć intensywną, rzucającą się w oczy barwę. Można zdecydować się na czerwone, żółte czy zielone dodatki. Do gładkiego okrycia wierzchniego dobrać można wzorzysty szalik lub czapkę. Jednak jeśli już sam płaszcz jest kolorowy, lepiej postawić na stonowane akcesoria - czarne, szare, granatowe.

Klasyczny węzeł paryski

Węzeł paryski to popularny sposób na wiązanie szalika. Spotkać się z nim można zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej. Wiązanie paryskie jest proste i eleganckie. Doskonale sprawdza się w przypadku oficjalnych okazji np. wyjścia do teatru czy spotkania biznesowego. Jednak wykorzystywać je również można na co dzień.

Jak nosić szalik, aby prezentować się jak prawdziwy mieszkaniec Paryża? Wystarczy złożyć go na pół i zarzucić na kark, aby koniec z pętelką był nieco krótszy. Potem dłuższą część przekłada się przez tę pętelkę i delikatnie dociąga do szyi.

Modna kamizelka z paskiem - jak nosić szeroki szalik?

Wiele osób przepada za szerokimi szalikami. Są one świetnym wyborem w naprawdę mroźne dni. W tym przypadku szal można zarzucić przez szyję, aby jego końce luźno zwisały z przodu. Potem rozkłada się go szeroko na klatce piersiowej. Dodatkowo można go przewiązać w talii paskiem. Co ciekawe, w ten sposób uzyskać można łatwo figurę klepsydry. Szalik staje się wówczas swego rodzaju kamizelką i nadaje stylizacji charakteru.

Szeroki szal jest doskonałym wyborem do dłuższego płaszcza wcinanego w talii czy płaszcza w formie szlafroku. Jednak zestawić go też można np. ze skórzaną ramoneską. Jeśli okrycie wierzchnie jest gładkie, szalik może być wzorzysty. Na topie wciąż są akcesoria w kratę. Do zdobionego płaszcza, lepiej natomiast wybrać gładki szal.

Artystyczny nieład zawsze się sprawdza

Jak jeszcze nosić szalik? Zawsze sprawdza się po prostu jego luźne przerzucenie przez szyję. Najlepiej jednak, aby szal był wówczas dość długi. Dwa jego końce można zawiązać i ładnie ułożyć warstwowo. Całość można też dodatkowo spiąć np. broszką. Tak zawiązany szalik wygląda nieco niechlujnie, ale na pewno robi wrażenie.

Sporo osób preferuje również zarzucanie szalika na jedno ramię. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie. Sprawdza się zarówno w przypadku szerokich szali, jak i wąskich szalików. W przypadku dłuższych modeli można przy okazji uzyskać efekt optycznego wyszczuplenia sylwetki.

Jaki kolor szalika wybrać dla siebie?

Bardzo duże znaczenie ma oczywiście sam kolor szalika. Przy jego zakupie warto wziąć pod uwagę m.in. rodzaj czy krój okrycia wierzchniego. Inny szal sprawdzi się w połączeniu z eleganckim płaszczem, a inny pasuje do sportowej kurtki z kapturem. Klasyczny płaszcz najlepiej zestawić z gładkim szalem pozbawionym wzorów. Model w kratę czy paski nada stylizacji charakteru. Trencz natomiast dobrze jest przełamać szalikiem kolorowym.

Istotny jest jednak nie tylko krój płaszcza, ale i jego kolor. To w dużej mierze wpływa na dobierane do niego dodatki. Eksperci zalecają stosować się w tym przypadku do tzw. reguły koła. Dlatego należy wybierać odcienie, które ze sobą sąsiadują (zestawienia harmonijne) lub są położone naprzeciwko siebie (połączenia kontrastowe).

Szaliki w sprzedaży dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru. Mimo to wciąż największą popularnością cieszą się modele szare, beżowe, granatowe czy czarne.

Szalik a kurtka - jakie dodatki wybrać?

Jak nosić szalik do kurtki? To rodzaj okrycia wierzchniego o bardziej sportowym charakterze niż płaszcz. Wymaga więc nieco innych dodatków. Okazuje się, że w przypadku kurtki puchowej, stworzenie estetycznej stylizacji wcale nie jest łatwe. Jaki szalik do niej wybrać? Jeśli jest to model sportowy, można postawić na dodatki wykonane z miłego w dotyku materiału polarowego lub ciepłej dzianiny.

Wiele osób stawia także na grube szaliki wełniane, które są robione na drutach. Mogą być kolorowe czy ozdobione frędzlami. To dodatki, które nadają stylizacji charakteru.

Ciekawa alternatywa dla szalika, czyli komin

Wiadomo już, jak nosić szalik, ale co z kominem? Produkty różnią się tym, że końce komina są ze sobą zszyte i tworzy się okrąg. Sposób jego wiązania zależy od budowy. Jeśli koło jest ciasne, całość wystarczy założyć na szyję. W przypadku kominów dłuższych można je wielokrotnie złożyć najlepiej już po założeniu kurtki lub płaszcza.

Komin wybierać należy, mając na uwadze kolor kurtki i innych dodatków. Obecnie wszystkie akcesoria nie muszą już być dokładnie w takiej samej kolorystyce, ale powinny ze sobą współgrać. Bardzo dużą popularnością na rynku cieszą się kominy szare. Jest to bowiem barwa uniwersalna, która zawsze będzie modna. Takie dodatki pasują w zasadzie do wszystkiego. Można jednak postawić na akcesoria w bardziej intensywnej kolorystyce. Zestawia się je raczej z czarnymi czy granatowymi okryciami wierzchnimi.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl