Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Pomocne wskazówki

Masz problem z nieprzyjemnym zapachem ubrań? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Zazwyczaj winą jest niewłaściwe pranie, suszenie albo przechowywanie w szafie. W kolejnych akapitach podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań, a także jak w przyszłości zapobiegać jego powstawaniu. Koniecznie zadaj o swoje ubrania, bo chociaż wywabianie zapachu jest dość trudne i kłopotliwe, to jednak jest niezbędne!

Jak szybko pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Skuteczne porady

Twoja odzież śmierdzi stęchlizną? Nie wiesz, jak pozbyć się przykrego zapachu? Przedstawiamy kilka skutecznych porad, dzięki którym szybko i skutecznie odświeżysz swoje ubrania.

1. Wyprasuj ubranie

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Naszą pierwszą propozycją jest wyprasowanie ich z użyciem gorącej pary. To bardzo szybka i bezpieczna metoda, bo nie wymaga kolejnego prania i suszenia odzieży. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy bardzo się śpieszysz – na przykład rano lub na ważne wyjście. Przyda Ci się dobrej jakości żelazko lub parownica.

2. Wypierz odzież ponownie

Prasowanie ubrania nie pomogło w pozbyciu się z niego zapachu stęchlizny? Konieczne będzie ponowne pranie. W jaki sposób je zrobić? W pierwszej kolejności możesz śmierdzącą część garderoby wyprać tradycyjnie, używając tych samych produktów, co zazwyczaj. Jeżeli mimo to brzydki zapach nadal się utrzymuje, skutecznym sposobem może okazać się użycie do prania olejku sosnowego. Wystarczy dodać jedynie kilka kropli, które odświeżą ubranie. Dzięki temu, że olejek sosnowy ma liczne właściwości, z ubrania zostaną usunięte zarodniki pleśni, a także ewentualne plamy. To prosty i skuteczny sposób.

Nie masz olejku sosnowego? Inną możliwością jest wypranie stęchłych ubrań z dodatkiem sody oczyszczonej. Ma ona szerokie zastosowanie nie tylko w łazience. Dodanie jej do prania pozwoli pozbyć się brzydkiego zapachu z ubrań, a także zarodników pleśni. Czym prędzej dosyp więc sodę oczyszczoną do dozownika na proszek i nastaw pralkę na wysoką temperaturę.

3. Pranie ręczne

Możesz także stęchłe ubrania wyprać ręcznie. Metoda ta będzie skuteczna, zwłaszcza gdy użyjesz do tego octu. Pomoże Ci on pozbyć się z odzieży brzydkiego zapachu. W jaki sposób to zrobić? Przygotuj miskę z ciepłą wodą. Wlej do niej około jednej szklanki białego octu. W przygotowanej mieszance namocz ubranie przez kilka godzin. Następnie delikatnie wybierz je w rękach, a później wysusz. Ocet możesz wykorzystać również do prania w pralce.

4. Wysoka lub niska temperatura

W pozbyciu się zapachu stęchlizny z ubrań pomóc może także wysoka lub niska temperatura. Wysoka temperatura sprawdzi się zwłaszcza przy mało delikatnych materiałach, jak np. spodnie jeansowe. Włóż je do miski i zalej wrzącą wodą. Po kilku minutach wypierz ubranie w pralce. Ważne, żebyś nie korzystała z tej metody w przypadku bardzo delikatnych materiałów, w tym także wełny, bo możesz je trwale uszkodzić lub nawet całkowicie zniszczyć.

Niskie temperatury również przyczyniają się do neutralizowania brzydkich zapachów. Dlatego też możesz wykorzystać tę metodę, żeby pozbyć się zapachu stęchlizny ze swoich ubrań. Po prostu włóż odzież na kilka godzin do zamrażarki. Po wyjęciu wyczuwalna woń powinna zniknąć.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Przede wszystkim zapobiegaj!

O wiele łatwiejsze od pozbywania się zapachu stęchlizny z ubrań, jest zapobieganie jego pojawieniu się. Czy wiesz, w jaki sposób to robić? Oto kilka skutecznych wskazówek!

1. Właściwie przechowuj swoje ubrania

Nie chcesz, żeby Twoje ubrania śmierdziały stęchlizną? Zorganizuj im właściwe miejsce do przechowywania. Ważne jest, żeby było ono całkowicie suche. W wilgotnych miejscach namnażają się bakterie, które przyczyniają się do brzydkiego zapachu materiałów.

To jednak nie wszystko! Brzydki zapach może pojawić się również wtedy, gdy ubranie zbyt długo wisi w szafie. Warto od czasu do czasu przewietrzyć nieużywaną odzież, wieszając ją na przykład na szafie lub krześle. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w dobrej jakości odświeżacz do szafy, który nada ubraniom ładnego zapachu. Bardziej naturalnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest włożenie do swojej garderoby pachnących mydełek. Dadzą one uczucie świeżości.

2. Czysta pralka i dobrej jakości detergenty

Pamiętaj o tym, żeby regularnie czyścić swoją pralkę. Jest to szczególnie ważne, gdy zapach stęchlizny czuć na ubraniach chwilę po wyjęciu ich z pralki. Warto wiedzieć, że w urządzeniu tym zbierają się różne zanieczyszczenia, jak włosy, sierść, a także resztki detergentów. Gromadzą się one przeważnie na uszczelkach lub ściankach pralki. Jeśli długo nie będą czyszczone, mogą zamieniać się w pleśń, która przenosi się na ubrania i przyczynia do ich brzydkiego zapachu.

Kolejną istotną kwestią, która zapobiega stęchliźnie na odzieży, jest właściwa ilość detergentów. W przypadku, gdy jest ich zbyt dużo, gromadzą się one na materiale, przez co stają się pożywką dla bakterii. Dlatego też ważne jest, żeby używać jedynie tyle detergentów do prania, ile zaleca producent. Istotne jest również, żeby były to produkty wysokiej jakości. Tylko wtedy Twoje ubrania będą rzeczywiście czyste i pachnące.

3. Suszenie ubrań

Po zakończonym praniu jak najszybciej wyjmij swoje ubrania z pralki. Jest to bardzo ważne, bo wilgoć przyczynia się do ich brzydkiego zapachu. Unikaj pozostawiania wypranego prania w pralce po zakończeniu cyklu. W sytuacji, gdy nie masz czasu, by natychmiast je rozwiesić na suszarce, otwórz drzwi pralki. Sprawi to, że dopuścisz do wnętrza trochę powietrza. Skutecznym sposobem jest również nastawienie ponownego płukania.

Do suszenia ubrań warto wykorzystywać suszarkę bębnową. Wysuszy ona pranie szybko i skutecznie, dzięki czemu wilgoć nie będzie się na nim długo utrzymywała. Dobrym rozwiązaniem jest także suszenie ubrań na słońcu. Wysokie temperatury zabijają bakterie, które odpowiadają za brzydki zapach odzieży.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, żeby pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań. Warto również od nowości dbać o swoją odzież. W przedstawiony sposób możesz pielęgnować także ubrania, które znajdziesz w naszym sklepie. Da Ci to pewność, że długo będą cieszyć Cię swoim ładnym, świeżym zapachem.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl