Kodeks prawdziwego dżentelmena mówi jasno: koszule z krótkim rękawem są faux-pas. Nie należy ich pod żadnym pozorem zakładać do formalnego stroju. Bardziej ortodoksyjni styliści powiedzieliby, że nie powinny się one znajdować w żadnej męskiej szafie. Co zrobić, jeśli w garderobie znajdują się same koszule z długim rękawem, a z nieba leje się żar? Jeśli sytuacja nie wymaga w pełni formalnego stroju, etykieta pozwala na podwinięcie rękawów w koszuli.
Trzy powody, dla których warto podwijać rękawy
Podwinięty rękaw to nie tylko sposób na ochłodę, ale także sprytny trik pozwalający szczuplejszym panom na optyczne powiększenie obwodu bicepsa. Jest to też metoda wyrównywania sylwetki u mężczyzn o silniej rozbudowanych biodra czy pośladkach.
Podwijanie rękawów w koszuli męskiej pozwala dostosować ich długość do sytuacji oraz aktualnych potrzeb. To nieoceniony sposób, jeśli panowie planują wykonywanie czynności, które mogłyby zabrudzić mankiety.
„Zakasane rękawy” kojarzą się jednoznacznie z gotowością do podjęcia działania. Podgięcie rękawów można zatem wykorzystać jako element kreowania wizerunku i podprogowy przekaz dla szefa, że właściciel takich rękawów ciężko pracuje.
Rękawy to nie rolka sushi
Niestety wielu mężczyzn nie zastanawia się nad techniką podginania rękawów, ograniczają się wyłącznie do ich zrolowania lub jeszcze gorzej, tylko podsunięcia ku górze. Efektem je pomięta koszula i niechlujny wygląd. Odpowiednio podwinięte rękawy będą wyglądały nadal bardzo elegancko, a wytworny mężczyzna utrzyma swój wizerunek dżentelmena. Jak podwinąć rękawy, by wyglądały gustownie? Jest na to kilka sposobów.
Nieśmiałe podgięcie dla formalnej koszuli
Pierwsza metoda pozwala na podgięcie rękawów, tak by odsłaniały jedynie dolną część przedramienia. W tym przypadku należy odpiąć mankiet, pozostawiając zapięty mały guzik przy listwie, a następnie dwukrotnie zagiąć rękaw. Jak zwijać? Traktując mankiet jako swoisty rodzaj „miarki” - każde zagięcie powinno mieć szerokość mankietu. Ten rodzaj podgięcia świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo formalnych koszul.
Casualowy standard
Najpopularniejszą formą podwijania rękawów, jest trzy lub czterokrotne ich podgięcie na szerokość mankietów. W przypadku tej techniki należy odpiąć zarówno mankiet, jak i listwę. Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wysokość zagięcia. Rękawy powinny być równe i znajdować się na tej samej wysokości ponad łokciem.
Podwijanie koszuli z mankietami w innym kolorze
Ostatni sposób jest idealny dla koszul, których mankiety lub ich wewnętrzna część zostały wyłożone materiałem w kontrastującym do koszuli kolorze. Proces zaczynamy od odpięcia mankietów i listw oraz podciągnięcia odwiniętych elementów powyżej łokcia na wysokość około połowy ramienia. Kolejnym krokiem jest dwukrotne zawinięcie rękawów, tak by makiety pozostały widoczne. W tej technice najważniejsza jest pozycja mankietów. Powinny być one ułożone otwarciem do wewnątrz oraz do połowy lub trzech czwartych przykryte rękawem koszuli.
Damskie podwijanie, czyli kwestia mody
O ile w modzie męskiej podwijanie rękawów jest niejako wymuszone przez savoir-vivre, to podkasywanie ich w koszuli damskiej jest wyłącznie kwestią upodobań właścicielki. Damska koszula z krótkim rękawem nie jest traktowana jako faux-pas, wobec tego Panie bez obaw o naruszenie etykiety mogą sobie na nią pozwolić. Jednak koszula z podwiniętymi mankietami i stworzonym w ten sposób krótszym rękawem jest po prostu trendy! Panie, które zdecydują się na modne podwijanie rękawów, mogą użyć każdej z opisanych powyżej metod.