Jak prać swetry? Praktyczne podpowiedzi

Jesień i zima to czas, kiedy mnóstwo kobiet często zakłada swetry. Są one ciepłe, wygodne, a także pasują do wielu stylizacji. Problem pojawia się wtedy, gdy konieczne staje się ich odświeżenie. Jak prać swetry, żeby ich nie zniszczyć? Na co zwrócić szczególną uwagę? W jaki sposób prać swetry wełniane, bawełniane, akrylowe, a jak te uszyte z łączonych materiałów? Jaki detergent sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się, jak prać swetry? Sprawdź metkę!

Chciałabyś wyprać ulubiony sweter, ale nie wiesz, jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdź, jakie informacje znajdują się na jego metce. Powinnaś z niej dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonane jest Twoje ubranie. Jest to bardzo ważne, bo na przykład wełna wymaga o wiele delikatniejszego prania – na dodatek w zimnej wodzie. Z kolei swetry akrylowe możesz spokojnie prać w wyższych temperaturach. Kolejną rzeczą, której powinnaś się dowiedzieć z metki przyszytej do Twojego swetra, są uwagi producenta dotyczące prania. Czy zaleca on pranie w pralce, czy też pranie ręczne? Czy można używać suszarki bębnowej, a może koniecznie jest suszenie na płasko?

Ważne jest, żeby przed praniem swetra sprawdzić, co zostało zapisane na metce i zastosować się do tego. W innym przypadku, gdy nie uwzględnisz wskazówek producenta, możesz zniszczyć ubranie. Czasami zdarza się sytuacja, że nie ma metki lub jej treść jest niemożliwa do odczytania. Jak w takim wypadku wyprać sweter? Weź pod uwagę materiał, z jakiego jest on wykonany i stosuj się do ogólnych wskazówek.

Gdy masz zamiar prać swetry, weź pod uwagę ich materiał

Swetry najczęściej wykonane są z akrylu, bawełny lub wełny. Rzadko jednak zdarza się, że któryś z tych materiałów występuje jako pojedyncze tworzywo. O wiele częściej zdarza się sytuacja, w której odzież uszyta jest z różnych domieszek. W takim przypadku zastanawiając się, jak wyprać sweter, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim tworzywo, które w nim przeważa. Na metkach zazwyczaj jest napisane, jak procentowo rozkładają się materiały.

Jak prać swetry akrylowe?

Akryl to włókno syntetyczne. Swoim wyglądem przypomina wełnę, jednak nie ma jej licznych właściwości. Jest to tani surowiec, przez co akrylowe swetry są bardzo budżetową opcją. Na swetry wykonane z akrylu decyduje się wiele kobiet. Większość z nich zna jednak ich największe wady, takie jak słabe pochłanianie wilgoci, nadmierne i szybkie pocenie się czy kiepskie grzanie. Jak prać swetry akrylowe, żeby ich nie zniszczyć? Po pierwsze, sprawdź metkę – być może producent ma jakieś konkretne wymagania. Zazwyczaj jednak można je prać w pralce, raczej na niższych temperaturach (30 lub 40 stopni).

Jak prać swetry bawełniane?

Bawełna to znane i popularne, naturalne włókno, z którego szyje się wiele ubrań. Jest ona ceniona przez miliony ludzi, gdyż odzież z niej wykonana jest przewiewna, oddychająca i nie powoduje alergii. Świetnie nadaje się nie tylko na ubrania dla osób dorosłych, ale również i dla małych dzieci.

Biorąc się za pranie swetrów z bawełny, w pierwszej kolejności sprawdź metkę. Wszelkie informacje dotyczące zarówno prania, jak i suszenia, powinny się na niej znaleźć. Jest to bardzo ważne, bo nie chcesz przecież, żeby odzież uległa skurczeniu, rozciągnięciu czy zmechaceniu. Swetry wykonane z bawełny są często o wiele bardziej delikatne niż te akrylowe. Dobrym rozwiązaniem będzie odwrócenie ich na lewą stronę przed włożeniem do pralki.

Swetry wełniane – jak prać?

Najbardziej skomplikowane jest pranie swetrów, które uszyte są z wełny. Po pierwsze warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wełny. Do szycia swetrów wykorzystuje się najczęściej kaszmir lub wełnę merynosową, znaną także pod nazwą merino. Rzadkiej spotkać można swetry z moheru, alpaki czy z angory. Jednak i one mają swoich zwolenników.

Czy wełniane swetry można prać w pralce? Zazwyczaj tak. Konieczne jest jednak wcześniejsze sprawdzenie na metce, czy rzeczywiście jest to dopuszczalne przez producenta. W przypadku wełny jest to szczególnie ważne, gdyż niewłaściwe pranie może spowodować uszkodzenia tak wielkie, że ubranie będzie nadawało się wyłącznie do wyrzucenia. Decydując się na pranie wełnianych swetrów w pralce, koniecznie wybierz odpowiedni program. Jest nim program do prania wełny. Różni się on od innych programów tym, że woda jest powoli podgrzewana, maksymalnie do 30 stopni, a wirowanie jest bardzo delikatne. Piorąc wełniane ubrania w pralce, pamiętaj także, aby użyć detergentów im dedykowanych.

Co, jeśli Twoja pralka nie ma specjalnego programu do prania wełny? Możesz wyprać sweter ręcznie. Przede wszystkim odpowiednio dopasuj temperaturę wody – nie może być ona zbyt zimna ani zbyt gorąca. Pierz sweter delikatnie, unikając przy tym nadmiernego tarcia, a później gwałtownego wyżymania. Postaraj się jedynie lekko odcisnąć nadmiar wody.

Ostatnią ważną zasadą, która dotyczy prania swetrów wełnianych, jest ich suszenie. Najlepszym rozwiązaniem jest robienie tego na płasko, gdyż jedynie w tym wypadku nie stracą one swojego pierwotnego kształtu. Całkowicie zrezygnuj z suszarek bębnowych. Wełna jest bardzo delikatna i trzeba obchodzić się z nią ostrożnie.

Niezbędne detergenty do prania swetrów

Nie chcesz, żeby podczas prania Twoje swetry uległy zniszczeniu? Koniecznie dobierz odpowiednie detergenty, które przeznaczone są do ich prania. Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór różnych środków, jak proszki, płyny lub kapsułki do prania. Ważne są także odpowiednie płyny do płukania. Swetry wykonane z akrylu, bawełny lub wiskozy możesz spokojnie prać w detergentach, których używasz przy innych ubraniach. Z kolei w przypadku swetrów wełnianych, koniecznie wybierz produkt, który jest im dedykowany. Mogą to być na przykład detergenty z dodatkiem lanoliny, która to podtrzymuje właściwości wełny (na przykład jej termoregulację).

Jak widzisz, pranie swetrów to naprawdę łatwa sprawa! Koniecznie zapoznaj się jednak z informacjami, które znajdują się na metce. Z pewnością podpowiedzą Ci one, jak dbać o ulubione ubrania, żeby ich nie zniszczyć. Wymienione wyżej wskazówki pomogą Ci również zadbać o swetry, które możesz zakupić w naszym sklepie. Już dzisiaj ciesz się rewelacyjnymi ubraniami, które bez obaw możesz prać!

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl