Minimalizm w szafie

Minimalizm w szafie

Sformułowanie minimalizm w szafie można rozumieć na wiele sposobów: odnosi się ono do oszczędnej w liczbę ciuchów garderoby oraz do stylu ubierania.

Minimalizm w ubiorze

Moda minimalistyczna to trend, który pojawił się w latach 90. Wylansowali go między innymi Calvin Klein, Martin Margiel i Donna Karan. Do dziś minimalizm cieszy się dużą popularnością wśród osób, które cenią prostotę i elegancję. Styl ten charakteryzuje się gładkimi, pozbawionymi wzorów, nadruków czy haftów materiałami. Ubrania mają bezpretensjonalny, nawiązujący do figur geometrycznych, krój. Dominują proste linie. W stylu minimalistycznym nie ma miejsca dla koronek, falbanek, printów, finezyjnych fasonów czy kolorów. Minimalizm w ubiorze to przede wszystkim biel i czerń.

Minimalistyczna garderoba, czyli jak stworzyć szafę kapsułową

Szafa, w której mieszczą się wszystkie ubrania i nie trzeba ich upychać? To właśnie rozwiązanie kapsułowe. Ten trend zakłada posiadanie od kilkunastu do kilkudziesięciu rzeczy, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc wiele stylizacji. Podstawowe ubrania w damskiej szafie kapsułowej powinny mieć kolor biały, czarny, szary, beżowy bądź granatowy.

Mając T-shirt, koszulę, spodnie i żakiety w tych kolorach można stworzyć olbrzymią liczbę stylizacji. Kapsułowa, minimalistyczna szafa może też zawierać pojedyncze egzemplarze ubrań wzorzystych i w intensywnych barwach. Będą się one doskonale prezentowały zestawione z neutralnymi kolorami ubrań bazowych. Fason ma tutaj mniejsze znaczenie – ważne by ubrania pasowały do siebie, wszystkie były w tym samym stylu i by można było je ubrać na każdą okazję. Tworząc szafę kapsułową, należy bardzo dokładnie przemyśleć zakup każdego ubrania – z założenia w takiej szafie nie może być ich wiele.

Mniej znaczy więcej

Zasada: mniej znaczy więcej, odnosi się zarówno do ozdób, fasonów, kolorów, jak i liczby ubrań w szafie. Minimalistyczna garderoba nie powinna mieć więcej niż czterdzieści elementów. W takiej szafie mogą znaleźć się na przykład po cztery: T-shirty, koszule lub bluzki, żakiety, swetry, spódnice, spodnie, pary butów, torebki i pojedyncze dodatki, które mogą zupełnie odmienić wygląd stylizacji.

Szafa w zgodzie z ekologią

Minimalistyczna szafa to wyzwanie. O ile zakup ubrań zgodnych z tym trendem nie stanowi kłopotu, o tyle uporządkowanie już istniejącej szafy może być prawdziwym wyzwaniem. 

Warto zacząć od przeglądu odzieży i wyrzucenia rzeczy, które są wyblakłe, ponaciągane, poprzecierane — słowem — zniszczone.
Kolejny etap do odłożenie na bok wszystkich ciuchów, które mają nieodpowiedni rozmiar: są za małe lub za duże. 
Następnie należy wyjąć z szafy każdy element, którego nie ubraliśmy od ponad roku. 
Wszystkie ładne, niezniszczone ubrania można oddać instytucjom charytatywnym, znajomym lub sprzedać. Dzięki temu odzież zyska drugie życie. Będzie to też wyraz troski o środowisko i proekologiczna postawa.

W tak uporządkowanej szafie znajdzie się o wiele więcej miejsca na minimalistyczne ubrania. Pozostałych rzeczy nie trzeba wyrzucać, wystarczy dokupić kilka ubrań typu basic, aby powstała szafa kapsułowa. Wymieniając co roku kilka zużytych bluzek czy spodni na stroje w stylu minimalistycznym szybko można stworzyć minimalistyczną garderobę, która dzięki swojej prostocie nigdy nie wychodzi z mody.

Waluty
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl